geomaxx

Jak powstaje geosiatka komórkowa?

Odkryj rozwiązanie, które w prosty, ekologiczny i relatywnie tani sposób zapewnia wzmocnienie podłoża. O czym mowa? Oczywiście o geosiatce komórkowej, której wyróżnikiem jest unikalna konstrukcja, pozwalająca na wykorzystanie nawet niskiej jakości kruszyw, jako materiału zasypowego. Efekt? Znaczące obniżenie kosztów całej inwestycji budowlanej! To jednak nie koniec wszystkich korzyści geosiatki komórkowej, bowiem jest to rozwiązanie niezwykle trwałe i mające wszechstronne zastosowanie. Przyjrzyjmy się zatem kulisom powstawania geosiatki komórkowej:

  • Jaki surowiec jest wykorzystywany do jej produkcji? 
  • W czym tkwi sekret jej wyjątkowej trwałości i efektywność? 
  • I w końcu – dlaczego geosiatka komórkowa jest ekonomicznym i jednocześnie ekologicznym rozwiązaniem w budownictwie? 

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule blogowym. Zapraszamy zatem na krótką wycieczkę po zakładzie Geo Globe Polska, w którym produkowane są innowacyjne geosiatki komórkowe GEOMAXXⓇ oraz SMARTMAXXⓇ.

Czym jest geosiatka komórkowa? 

Na samym początku warto krótko odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest geosiatka komórkowa. Otóż jest to polimerowa konstrukcja o charakterystycznym kształcie plastra miodu, która jest zasypywana w gruncie. Dlaczego stanowi ona ekonomiczne rozwiązanie? Ponieważ dzięki możliwości wykorzystania lokalnych materiałów zasypowych oraz redukcji elementów konstrukcyjnych nawet do 50% (w porównaniu do tradycyjnych metod), geosiatka komórkowa może w znaczący sposób obniżyć koszt całej inwestycji budowlanej.

Jakie jest główne zastosowanie geosiatki komórkowej? 

Geosiatka komórkowa zapewnia wzmocnienie podłoża, a jej zastosowanie jest wręcz nieograniczone. Stosuje się ją przy budowie autostrad, dróg krajowych, leśnych oraz w kolejnictwie, a także do umacniania konstrukcji nasypów, zboczy i skarp. Geosiatki komórkowe znajdują również zastosowanie w budowlach hydrotechnicznych, takich jak zbiorniki wodne, przekopy i kanały rzeczne. Tak naprawdę geosiatka komórkowa ma zastosowanie nie tylko przy dużych inwestycjach budowlanych i każdy z nas może ją wykorzystać np. przy budowie drogi dojazdowej czy parkingu.

Powstawanie geosiatki komórkowej w 5 krokach

Jak wygląda proces produkcji geosiatki komórkowej? Otóż wszystko rozpoczyna się od przygotowania surowca, czyli polietylenu wysokiej gęstości (HDPE). Warto w tym miejscu nadmienić, że jest to materiał przyjazny dla środowiska, który jest niezwykle lekki, trwały, odporny na działanie wody, a także promienie UV. Co ważne, polietylen wysokiej gęstości poddawany jest w całości do recyklingu, a także może być on stosowany nawet na terenach objętych programem ochronnym Natura 2000. 

  • Krok 1: Przygotowanie materiału

Polietylen dostarczany jest w postaci granulatu, który jest wstępnie suszony w temperaturze 70°C. Proces suszenia trwa około godziny i w tym czasie przetwarza się minimum pół tony materiału. 

  • Krok 2: Uplastycznianie i formowanie taśmy

Po osuszeniu granulat trafia do leja zasypowego ekstrudera, gdzie rozpoczyna się proces uplastyczniania materiału. Polietylen uplastycznia się w cylindrze wytłaczarki, a następnie jest on formowany w taśmę o szerokości dwóch metrów i o określonej wcześniej grubości. 

  • Krok 3: Perforacja taśmy i idea zero waste

Kolejnym krokiem produkcyjnym jest perforacja taśmy, która pozwala na dostosowanie jej do warunków hydrologicznych w gruncie. Prasa o sile nacisku aż 250 ton wycina otwory odwadniające, które umożliwiają odpowiednią przepuszczalność wody. Co ważne, wszystkie odpady, (czyli wycięte kółeczka) są ponownie wykorzystywane w procesie produkcji, co w pełni wpisuje się w ideę zero-waste.

  • Krok 4: Cięcie i zgrzewanie

Po perforacji taśma jest cięta na pasy o pożądanych wymiarach. Następnie pasy te, są łączone w sekcje za pomocą zgrzewarki ultradźwiękowej. Dzięki temu procesowi otrzymujemy elastyczną konstrukcję o strukturze plastra miodu, która składa się z czterdziestu lub sześćdziesięciu połączonych ze sobą pasów.

  • Krok 5: Testowanie i kontrola jakości geosiatki komórkowej

Każda sekcja geosiatki komórkowej przechodzi szczegółowe testy. Minimalna wytrzymałość taśmy perforowanej na odcinku 100 milimetrów wynosi 1260 niutonów. To właśnie dzięki rygorystycznym testom, które przeprowadzamy na specjalnej maszynie w zakładach Geo Globe, wiemy, że powstała geosiatka komórkowa spełnia najwyższe standardy jakości. Następnie gotowa siatka trafia bezpośrednio do klientów bądź na budowę. 

Jak geosiatka komórkowa jest dostarczana do klientów?

Gotowe sekcje geosiatki komórkowej są docinane do jednej z ośmiu wytwarzanych wysokości, zwijane i streczowane. Klienci mają do wyboru aż 12 różnych rozmiarów i cztery kolory geosiatki komórkowej: zielony, beżowy, brązowy i czarny. Dostępne kolory pozwalają na najlepsze dopasowania do architektury krajobrazu.

Geosiatka komórkowa produkowana w Geo Globe Polska to prosty i sprawdzony sposób na wzmocnienie podłoża, który dodatkowo pozwala na duże oszczędności. Ekologia to kolejny walor tego rozwiązania, bowiem geosiatki komórkowe GEOMAXXⓇ oraz SMARTMAXXⓇ posiadają odpowiednie certyfikaty, dzięki czemu mogą być one wykorzystywane również na obszarach objętych ochroną przyrody w Unii Europejskiej. Geosiatka komórkowa to zatem prostota, ekologia i ekonomia.

Obserwuj nas w mediach społecznościowych


Może Cię zainteresować również:

de_DEGerman
Nach oben scrollen