Co to jest i do czego służy geokrata komórowa?
– przenoszenia obciążeń,
– wzmocnienie słabego podłoża,
– zabezpieczenia przeciwerozyjnego skarp i nasypów,
– wnoszenia budowli hydrotechnicznych (zbiorniki, kanały retencyjne, wały przeciwpowodziowe),
– wznoszenia konstrukcji oporowych (ściany oporowe, mury oporowe).
Najistotniejsze problemy, które możemy rozwiązać stosując technologię komórkową:
– osuwanie skarp i zboczy,
– osiadanie nasypów,
– osiadanie gruntu,
– koleinowanie dróg i parkingów.
Przenoszenie obciążeń i stabilizacja podłoża – drogi, zielone parkingi, podbudowy
Geokrata komórkowa Geomaxx pozwala na przenoszenie obciążeń w strukturze podłoża. Rozłożone sekcje tworzące półsztywną płytę efektywnie stabilizują podłoże, redukując i równomiernie rozkładając obciążenia w gruncie. Nawet w przypadku słabo-nośnego terenu geokraty umożliwiają wykorzystanie materiałów zasypowych o niższej jakości. W szczególności geokrata zwiększa zdolność gruntu do przenoszenia obciążeń, minimalizuje tworzenie się kolein oraz ogranicza trwałe deformacje i osiadanie podłoża. Dzięki tej właściwości możliwa jest redukcja warstwy konstrukcyjnej o ponad 50%. Jest to duża oszczędność w materiale, ale także wpływa pozytywnie na trwałość i stabilność całej struktury. Geokraty komórkowe stanowią skuteczne narzędzie w optymalizacji konstrukcji podłoża. Poprawiają jego nośność i wydajność w przenoszeniu obciążeń.
Zabezpieczenie przeciw-erozyjne skarp i nasypów, budowli hydrotechnicznych
Komórkowy system ograniczający to propozycja rozwiązań w zakresie ochrony powierzchni skarp i zboczy, które narażone są na działanie sił erozji. System łączy w sobie elastyczność. Ma możliwość zastosowania prostych i skutecznych technik kotwienia. Jest przeznaczony do wypełnienia zarówno roślinnością, jak i twardymi materiałami (m.in. kruszywo, beton) na stromych zboczach. Dzięki zapewnieniu długotrwałej stabilności oraz skuteczności materiałów do pokrycia zboczy, zachowana zostaje integralność podłoża oraz standardy estetyczne. System geosiatki umożliwia również całkowite pokrycie powierzchni zboczy roślinnością, w przypadku, kiedy zastosowanie innych metod jest utrudnione. W przypadku obiektów hydrotechnicznych wykonanie projektu warstwy ochronnej wymaga trafnego określenia maksymalnego przewidywanego przepływu oraz naprężeń hydraulicznych, na które narażone będzie zabezpieczenie. Należy również uwzględnić wymagania dotyczące drenażu podbudowy oraz ewentualnych długotrwałych lub sezonowych odkształceń całej struktury.
Ściany oporowe
W ciągu minionych kilku lat konstrukcje oporowe oparte na geokracie komórkowej cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Stosowane są przy przebudowach istniejących ciągów komunikacyjnych oraz podczas rozbudowy istniejących już obszarów przemysłowych czy dzielnic mieszkalnych. Warto wspomnieć, że cały system został zaprojektowany z myślą o zastosowaniu w konstrukcjach o zmiennym stopniu nachylenia oraz zwłaszcza wtedy, gdy konstrukcje te powstają na gruntach ściśliwych. Metodyka instalacji przedstawia się w następujący sposób: sekcje geokomórek montowane są schodkowo z wzajemnym przesunięciem w okolicach 5-10cm, aby uzyskać optymalny kąt nachylenia zabezpieczenia skarpy.
Jak prawidłowo montować geokratę komórkową?
Po prawidłowym przeprowadzonej analizie warunków gruntowych i dopasowaniu najbardziej optymalnego materiału dla danej inwestycji, można przystąpić do etapu montażu geosiatki komórkowej. Proces odbywa się w kilku krokach:
– wytyczenie obszaru do robót i przygotowanie terenu,
– rozłożenie sekcji geokraty ręcznie lub za pomocą uprzednio przygotowanej ramy montażowej,
– bezpośrednio po rozłożeniu sekcji należy ją zakotwić za pomocą kotew ”U” kształtnych (UWAGA! Długość i średnicę szpilek należy dostosować do warunków terenowych),
– zastosowanie linek polipropylenowych w celu dociążenia konstrukcji (w przypadku skarp i nasypów),
– każdą kolejną sekcję ustawiamy tak, aby jej krawędzie przylegały do pozostałych,
– do łączenia geokraty możemy użyć zszywacza pneumatycznego lub opasek poliamidowych,
– po wykonaniu wszystkich czynności, geokrata może zostać wypełniona wybranym materiałem zasypowym.
Ile to wszystko kosztuje? – cena geokraty komórkowej
W przypadku tak wielu zastosowań, czyni to geosiatkę drogim materiałem – nic jednak bardziej mylnego. Zakres cenowy kształtuje się na poziomie: od 2 zł/m2 do nawet 30 zł/m2. Na końcową cenę ma wpływ kilka czynników: rozmiar komórki, wysokość materiału, parametry wytrzymałościowe i grubość taśmy.
Możemy dla Ciebie wykonać dokładny kosztorys geokraty komórkowej, dopasowanej do Twojej inwestycji. Zachęcamy do skontaktowania się z Nami.
Nasz zespół z przyjemnością przygotuje dla Ciebie ofertę w krótkim czasie. Zaopiekujemy się twoim zleceniem od A do Z.